Czy wypada wysyłać życzenia mailem lub SMS-em?

Każde święta doprowadzają do tego, że sprawdzamy w poradnikach dobrych manier czy można w konkretny sposób się zachować. Pojawiają się np. pytania o to jak powinno przesyłać się życzenia, czy nowoczesne formy będą dopuszczalne? Czy życzenia wysyłać mailem albo SMS-em?

Oczywiście jeśli ktoś jest konserwatysta w sprawach etykiety to będzie to dla niego nie do pomyślenia. Pewnie takie osoby powiedzą, że życzenia trzeba przesyłać w formie kartki pocztowej. Na pewno jest to znak pewnego poświęcenia i zaangażowania, jeśli ktoś będzie wysyłał osobiście kartkę. Wtedy o złożeniu życzeń trzeba pomyśleć wcześniej, iść na pocztę, wysłać kartkę. To troszkę zajmuje i na pewno dla osoby, która życzenia otrzyma będzie przyjemne. Natomiast niektórzy tłumaczą brakiem czasu to, że w takiej formie życzeń nie składamy. Wydaje się jednak, że trochę zbyt dużo rzeczy chętnie tłumaczymy brakiem czasu, dlatego tego typu argument trzeba odrzucić.

Jakie więc elementy mogą przemawiać za wysyłaniem życzeń SMS-em albo mailem? Przede wszystkim pewnie większa niż kiedyś ruchliwość społeczna. Dziś częściej zmieniamy miejsce zamieszkania. Wyjeżdżamy na studia do innego miasta, za granicę do pracy. A jeśli nawet osiadamy w jednym miejscu to rzadko podajemy innym adres do korespondencji ponieważ spodziewamy się ponownie szybkiej zmiany miejsca zamieszkania. Taki stan rzeczy zmienił również prawo, ponieważ nie mamy już obowiązku meldunkowego.

Życzenia przez telefon

Telefon komórkowy obecnie praktycznie każdy ma ze sobą i to niezależnie od tego czy będzie na wyjeździe w górach, we własnym mieszkaniu, w Polsce czy w innym kraju. I to taki argument, który bez wątpienia przemawia za taka formą wysyłania życzeń. O czym jednak będzie trzeba pamiętać w takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy indywidualizować nasze życzenia. Jeśli nie decydujemy się do każdego wysyłać niepowtarzalnych życzeń to zawsze trzeba postarać się o przygotowanie życzeń własnego autorstwa. Absolutnie zabronione będzie wysyłanie głupkowatych wierszyków ściąganych z sieci, które tak naprawdę są oklepane i już wszystkim doskonale znane.

Większość adresatów takiej wiadomości już od początku będzie zniesmaczonych, możliwe, że również po pierwszym zdaniu taka osoba będzie rezygnować z dalszej lektury a najczęściej skasuje wiadomość. Dotyczy to również MMS-ów. Sam wiele bardziej cieszyłbym się jakbym dostał zdjęcie czyjejś choinki czy selfie z choinką od danej osoby niż kolejny znany obrazek z internetu, który ściąga praktycznie każdy. Te oklepane elementy są najczęściej dla użytkowników bez wartości, można powiedzieć, że będą męczące.

Te same zasady dotyczą także wysyłania życzeń mailem. Jeśli taką samą wiadomość wysyłamy do wielu osób najlepiej byłoby do każdego z osobna ją wysyłać. To da poczucie wyjątkowości osobie, która będzie otrzymywać wiadomość. Jeśli w okienku do pojawi się cała litania kolejnych adresów to na pewno nie będzie to dobrze wyglądać. Jeśli już chcemy w jednym mailu wysłać życzenia do wielu osób to najlepiej korzystać z opcji kopia ukryta.