Jak NIE składać życzeń? Oto częste gafy

Zdrowia szczęścia i pomyślności potrzebujemy tak samo jak sto lat temu, ale czy rzeczywiście będą nas cieszyć życzenia skutecznego odchudzania czy siły do pracy? Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku to urzędowa formuła, która jest przez nas powtarzana masowo. Kiedyś bardziej kładziono nacisk na to, by życzenia wymyślać dla adresata i w taki sposób pokazać mu własne zainteresowanie.

Ta pierwsza formułka pojawia się w większości życzeń a potem zastanawiamy się co do tego dorzucać. Po namyśle pojawia się życzenie pieniędzy, mieszkania, nowego samochodu czy wycieczki wymarzonej. A jeśli wiemy o konkretnych problemach to życzymy ich rozwiązania. Jednak czasami w ten sposób np. życząc skutecznej diety można popełnić gafę, więc czasami może lepiej ta oklepana formułka się sprawdzi.

Takie formułki na pewno będą wygodnym sposobem na składanie życzeń osobom, które znamy słabo. Stały się one potrzebne np. dlatego, że dawniej brak życzeń świątecznych mogło być traktowane jak obraza. Dziś raczej nie czujemy się urażeni, życzenia są kolejnym świątecznym obowiązkiem, który spełniamy zazwyczaj odruchowo.

Do dziś mamy również relikty poprzednich tradycji związanych z przesyłaniem życzeń na odległość. Kiedyś kartę trzeba było osobiście wybrać, kaligrafować samodzielnie. Wybór kart był kiedyś mniejszy, ale w lepszym, guście. Dziś kartki bywają brokatowe, mają komercyjne symbole, staja się kiczowate.

Jednak w czasach internetu oraz technologii mobilnych kartki są już coraz mniej popularne. Życzenia składamy sobie przez SMS-a albo mailowo. Wiele osób korzysta także z Facebooka, for internetowych czy Twittera. Wiele się w tej sprawie zmieniło. Kiedyś niedopuszczalne było składanie życzeń telefonicznie, tylko karta była odpowiednim środkiem wyrazu. Obecnie karty elektroniczne czy SMS-y nie są złe bo też świadczą o pamięci. Ale warto dopisać tam własny tekst.

Życzeniowy savoir vivre

Z tego sposobu korzystają oczywiście nowoczesne firmy, młodzież, a także osoby, które są ciągle zabiegane albo takie, które są proekologiczne i oszczędnie nastawione. Świąteczny mail czy SMS pozwalają zaoszczędzić papier, czas, pieniądze i dotrą na czas nawet wysłane w ostatniej chwili.

Z rezerwą trzeba traktować wszystkie wierszyki, które krążą w sieci, lepiej z nich nie korzystać. Bardzo często zdarza się bowiem, że ktoś inny wysyła taki sam wierszyk i na pewno nie będzie to wyglądać dobrze. Lepiej po prostu przygotować sobie życzenia samodzielnie. Rymowane życzenia były modne w okresie międzywojennym, ale trzeba pamiętać, że wtedy były to prawdziwe perełki, niekiedy dzieła literackie. Obecnie te rymowane wierszyki obijają się właściwie o kiczowate życzenia bez wartości.

Życzenia składamy także ustnie, szczególnie takim osobom, których do świąt już nie spodziewamy się zobaczyć. Zajęcia w szkole również kończą się życzeniami, firmowe spotkania wigilijne z wyrażeniem nadziei na nową energią oraz entuzjazm do pracy. Często jednak będzie tak, że w tym okresie np. w pracy tworzy się sztuczna atmosfera, wszyscy sobie życzą wesołych świąt, ale mało kto zastanawia się czy w ogóle druga osoba będzie święta obchodzić.