Na jakie okazje i w jakiej formie wypada składać życzenia szefowi?

Zdrowia, szczęścia, pomyślności – to klasyczne życzenia, które pewnie większość z nas składa rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Zazwyczaj nie boimy się tego typu sformułowań. Zupełnie inna jest sytuacja, gdy życzenia trzeba będzie złożyć przełożonemu. Wtedy wiele osób zastanawia się co wypada a czego raczej nie. Jak się okazuje życzenia dla szefa powinny być wyrazem szacunku i dodatkowo zachowania dopasowane do sytuacji.

Życzenia przez internet lepiej sobie odpuścić

Szczególnie gdy chodzi o życzenia na Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W takiej sytuacji lepiej będzie wysłać kartkę, a jeśli taka możliwość istnieje to najlepiej złożyć życzenia osobiście. Co ciekawe w przypadku sytuacji odwrotnej wygląda to tak samo. Uniwersalnym sposobem będzie także złożenie życzeń przez telefon. W przypadku braku weny będzie można korzystać z internetu i tam znaleźć jakieś ładne życzenia czy wierszyki jakie wykorzystać można.

Co z urodzinami i imieninami?

Tu trzeba wyczuć podejście szefa indywidualne. W Polsce wiemy, że część ludzi obchodzi urodziny, cześć imieniny, dlatego dobrze będzie przyjrzeć się jaką z tych okazji obchodzi szef i wtedy składać życzenia. Tak samo jak w przypadku corocznych świąt także i w tym przypadku taką najlepszą opcję będzie składanie życzeń w formie bezpośredniej. Niezbędne będzie oczywiście okazanie odpowiedniego szacunku, dlatego warto złożyć życzenia, które będą dopasowane również do charakteru pracy i zadań jakie wykonuje taka osoba. Trzeba więc pamiętać, że bardzo ważną kwestią będzie jednocześnie szczerość życzeń jak i też zachowanie maksymalnego szacunku do przełożonego.

Sztuka składania życzeń

A co jeśli szef jest znajomym w życiu prywatnym?

Tutaj na pewno sytuacja będzie nieco skomplikowana, ponieważ trudno będzie oddzielić życie prywatne od zawodowego. Oczywiście grzecznościowe zwroty będzie można w takiej sytuacji pominąć, jeśli jednak nadmiernie będziemy się spoufalać z szefem to może się okazać, że pracownicy z zewnątrz również nie będą zadowoleni, nie będzie to dobrze wpływać na atmosferę w pracy, dlatego nie powinno się z takim bezpośrednim kontaktem przesadzać. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne zwroty jakie będzie można w takiej sytuacji wykorzystać np., gdy składa się życzenia rodzinie.

Wesele, pogrzeb

Oczywiście szefowie nie będą takich informacji oficjalnie ogłaszać jednak taka informacja najczęściej w firmie dość szybko się rozchodzi. W przypadku wesela na pewno warto, by pracownicy pomyśleli o bukiecie kwiatów czy złożyli podpisy na wspólnym telegramie i złożyli młodej parze życzenia. W przypadku pogrzebu poza pojawieniem się na pogrzebie będzie można również wyrazić szacunek i wsparcie, ale nie można tego robić w nachalny, męczący dla szefa sposób.

Wszystko komplikują portale społecznościowe?

Trochę zmieniły one sytuacje bo np. kto dziś wysyła kartki? Takich ludzi rzeczywiście mamy coraz mniej. Coraz rzadziej także dzwonimy. Zazwyczaj wysyłamy Sms-y, gdzie zazwyczaj jedną treść będziemy kierować do wszystkich odbiorców. To przede wszystkim doskonała forma, by zaoszczędzić nieco czasu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się takiej samej treści kierować do koleżanki z pracy, do szefa czy cioci.