Jak składać życzenia i wręczać prezenty?

Święta Bożego Narodzenia albo urodziny kogoś znajomego to wesołe wydarzenia, które jednak dla wielu osób związane są również z poważnym stresem, związanym z zakupem prezentu czy koniecznością złożenia życzeń. Jego bezpośrednim źródłem jest konieczność złożenia życzeń, a często także wręczenia jakiegoś prezentu. Najgorzej jest zazwyczaj w sytuacji, kiedy trzeba złożyć życzenia szefowi.

Przyjęcie

Szef jest w nietypowej sytuacji w czasie wszelkich spotkań, na których składa się życzenia. Niemal zawsze jest on bowiem gospodarzem wydarzenia i od niego wymaga się, by nad wszystkim panował. Przy składaniu życzeń okolicznościowych to rolą gospodarza jest podejść do gości i złożyć życzenia jako pierwszy, ale na większych spotkaniach jest to niemożliwe. Dlatego szefowie zwykle robią to publicznie w czasie powitania wszystkich przybyłych. Składanie życzeń szefowi jest z tego względu jeszcze trudniejsze, ale trzeba pamiętać, że przecież życzenia i sam fakt ich składania to wyraz życzliwości w stosunku do drugiej osoby. Dlatego nie warto jest przykładać do tego żadnych szablonów czy standardów. Trzeba podejść i porozmawiać jak człowiek z człowiekiem.

Indywidualne spotkanie

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy nie ma odpowiedniego spotkania, które byłoby niejako odpowiednim miejscem do działania. Czy jeśli ma się potrzebę złożenia życzeń, wypada podejść do szefa na korytarzu lub specjalnie w tym celu się z nim spotkać?

Wręczanie i przyjmowanie prezentów

Sytuacja zależy głównie od sposobu zorganizowania pracy w firmie. Jeśli pracownicy są przede wszystkim wolnymi elektronami, taka forma działania jest jak najbardziej akceptowalna, jeśli tylko nie jest nachalna. Jeśli pracuje się w zespołach lub jeśli jest się reprezentantem zespołu, warto jest zrobić coś takiego właśnie w ramach organizacji firmy. Można wystąpić wtedy właśnie jako reprezentant swojej komórki wraz z jeszcze jedną osobą lub udać Siudo szefa w większej grupie.

SMS

Życzenia przez SMS to prosta, łatwa i wygodna metoda kontaktowania się z bliskimi czy współpracownikami, z którymi na co dzień osoba kontaktuje się właśnie w taki sposób. Wysłanie SMSa do szefa może być odebrane jako przejaw lekceważenia oraz braku klasy. Zdecydowanie najlepiej będzie wysłać tradycyjną kartkę bożonarodzeniową, koniecznie z jakimś dopiskiem. Nie powinien to też być wierszyk spisany z Internetu, a kilka słów od siebie. Jeśli oczywiście relacje z szefem są kordialne i nie ma problemu związanego z naruszaniem barier, można wysłać zwykłą wiadomość tekstową.

Prezenty

Zasadą etykiety prezentowej jest natychmiastowe odpakowanie podarunku po jego otrzymaniu. Jeśli jest to większa uroczystość, warto jest zaplanować fakt otrzymywania i rozpakowywania prezentów tak, by był to element tej uroczystości. Zawsze oczywiście trzeba podziękować za otrzymany prezent. Wręczenie prezentu to element życzliwości i serdeczności, na który trzeba koniecznie odpowiednio odpowiedzieć. Nie należy oczywiście za bardzo skupiać się na samym prezencie, ponieważ najważniejszy jest gest niezależnie od tego, jak bardzo się prezent udał.